Снег походил на воздушный рис, который сыпали, и сыпали, и сыпали в огромную миску.

Надея Ясминска «Бусинки и капли»



Среда, 31 Май 2017

Узнагароды членаў Брэсцкага абласнога аддзялення ГА “Саюз пісьменнікаў Беларусі”

Оцените материал
(1 Голосовать)

   Міжнародныя літаратурныя перамогі:

Галіна Бабарыка – лаўрэат міжнароднага літаратурнага конкурсу “Семья-Единение-Отечество”.

Веніямін Бычкоўскі – лаўрэат конкурсу “Золотое Перо Руси» (2007г), дыпламант міжнароднага конкурсу імя А. Платонава.

Аляксандр Валковіч  – пераможца міжнароднага літаратурнага конкурсу “Литературная Вена» 2008г., дыплом за «Лучшее литературное произведение» «Оберег», Масква 2008г., Дыплом другой ступені за ўдзел у конкурсе ваенных пісьменнікаў імя Героя Савецкага Саюза У.У.Карпава – г.Самара 2009г.

Валерый Грышкавец  – лаўрэат міжнароднай прэміі Андрэя Платонава (Масква, 1999г.). лаўрэат прэміі “Золотое перо России» (2004г.),лаўрэат прэміі часопіса “Москва”.

Алена Дебіш (Гневушава) – Дыплом пераможцы літаратурнага конкурсу “Лира Боспора – 2009” у намінацыі “Паэзія”, І место. За цыкл вершаў (Крым). Дыплом імя У. І. Вернацкага за твор “Письмо болотной черепахи”.  Прэмія “ЗОЛОТОЕ ПЕРО РУСИ – 2009”. Намінацыя “Экалогія”. – Масква  10.10. 2009 г., Дыплом І ступені  за лепшы дзіцячы твор Конкурс “Золотое перышко – 2009”. 

Таццяна Дземідовіч – пераможца літаратурнага міжнароднага конкурсу “Литературная Вена” у намінацыі “Літаратура для падлеткаў”.(2012г), Дыплом  ад Еўрапейскага кангрэсу літаратараў “За вклад в развитие современной литературы” па выніках конкурсу “Живое слово – живой Природе” (2013г.), лаўрэат літаратурнага міжнароднага конкурсу «Семья – всему начало» ( Дыплом другой ступені 2015г.), фіналіст літконкурсаў часопіса “Север” “Северная звезда” і “Корнейчуковской премии»

Наталля Касцюк – Дыплом трэцяй ступені ў намінацыі “Первая авторская книга” за кнігу “Детдомовские рассказы» у шостым адкрытым конкурсе выданняў “Просвещение через книгу», абвешчаным Маскоўскай патрыярхіей (2011г)

Любоў Красеўская – лаўрэат прэміі часопіса «Новый берег» (Данія, Капенгаген, 2007г), пераможца міжнароднага паэтычнага конкурсу «Мир – твоя колыбель» (Германія, Вісбадэн,2008г.)

Сяргей Белаяр –  другое месца ў літаратурным конкурсе фантастычных апавяданняў выдавецтва “Новая реальность” (Москва 2011год), першае месца -  “Новая рэальнасць” –2014.

Кацярына Мядзведзева – пераможца літаратурнага конкурсу   “Короткое детское произведение” ад выдавецтва “Настя и Никита” (2016), Лаўрэат міжнароднага літаратурнага конкурса «Детский Портал - 2006» (Украіна, Кіеў). 

Вера Пракаповіч –   дыплом “Поэт года” – Москва 2011г.

Алёна Папко - Пераможца конкурсу маладых літаратараў Саюзнай дзяржавы “Мост сяброўства”(2014-2015 гг), Пераможца конкурсу маладых літаратараў Саюзнай дзяржавы “Мост сяброўства” 2016-2017 гг. Лаўрэат міжнароднага літаратурнага конкурсу “Родны дом” (2016г.)

 

Рэспубліканскія перамогі:

Мікалай Антаноўскі – лаўрэат прэміі саюза журналістаў РБ “Золотое перо” 2005г.

Вячаслаў Бельцюкоў – пераможца Рэспубліканскга літаратурнага конкурса “Мы рождены для вдохновенья”2007г.

Анатоль Бензярук – граматы Брэсцкага абласнога выканаўчага камітэта, Міністэрства культуры РБ, аддзела культуры Жабінкоўскага райвыканкама. Пераможца абласнога конкурсу журналісцкага майстэрства на Брэстчыне ў намінацыі “Ахова гісторыка-культурнай садчыны” (2011г), дыпламант конкурсу “За актыўную творчую дзейнасць у Год кнігі” (2013г.)

Расціслаў Бензярук – у 2012 годзе стаў лаўрэатам прэміі імя Васіля Віткі. Узнагароджваўся  ганаровай граматай ЦУ ЛКСМБ(1970), ганаровая грамата  і дыплом Міністэрства інфармацыі Рэспублікі Беларусь ( 2005г. – 2007гг.)

Мікалай Бусько – лаўрэат Рэспубліканскага конкурса “Лепшы твор 2013 года ў галіне “паэзіі”.

Аляксандр Валковіч - гран пры 13-га Нацыянальнага конкурса "Золотая литера" ( 2017г.)

Валерый Грышкавец – лаўрэат часопіса “Нёман”, лаўрэат прэміі часопіса “Беларуская думка” (2005г.), літаратурная прэмія Рэспублікі Беларусь  «Золотой купидон» за лепшую  кнігу года ў жанры пераклада (2011г.)

Таццяна Дземідовіч – другое месца рэспубліканскага конкурсу “Слово.DOC» (2009г.), пераможца конкурсу «Экофэнтэзи» (2010г.), лаўрэат конкурсу газеты “Звязда” (2010г.), першае месца на абласным і другое на рэспубліканскім этапах літаратурнага конкурсу “Мы рождены для вдохновения” (2011г.), першае месца ў конкурсе “Маладая Беларусь” у намінацыі “ Дзіцячая літаратура”, трэцяе месца ў конкурсе, прысвечанаму 70-годдзю часопіса “Вожык”(2012г.),

Зінаіда Дудзюк – лаўрэат абласной прэміі “Берасцейская зорка”, лаўрэат літаратурнага конкурсу газеты “Звязда”, “Пісьменнік года” – 2004г.

Ніна Д’якава – заслужаны журналіст РБ 2009г.

Любоў Красеўская – лаўрэат Рэспубліканскага конкурсу “Лепшы твор 2009 года” за кнігу “На два голаса”

Кацярына Мядзведзева – пераможца Рэспубліканскага літаратурнага конкурсу “Мы рождены для вдохновения” (2009г.), прэмія рэспубліканскага літаратурнага конкурса “Дебют” (2016г.)

Мікола Панасюк – узнагароджаны Ганаровай граматай Маскоўскага патрыярхата і Беларускай праваслаўнай царквы “За труды во Славу Святой Церкви” (2007г.)

Надзея Парчук – пераможца літконкурсу на фестывале інвалідаў “Вместе мы сильней”.

Алёна Папко – лаўрэат  рэспубліканскага літаратурнага конкурсу імя Максіма  Багдановіча (намінацыя паэзія дыплом трэццяй ступені, 2014 г.).Лаўрэат абласнога літаратурнага конкурсу для дзяцей і юнацтва, прысвечанага 70-годдзю вызвалення Брэстчыны ад нямецка-фашысцкіх захопнікаў (намінацыя паэзія дыплом другой ступені, 2014 год)

Віктар Рэчыц – пераможца літаратурнага конкурсу, прысвечанаму 70-годдзю часопіса “Вожык” (2012г.)

Георгій Тамашэвіч – “Заслуженный журналист Белорусского союза журналистов” (1990г.)

Анатоль Шушко – лаўрэат рэспубліканскага конкурсу “Лепшы твор 2012 года ў галіне паэзіі”

  

 

Пераможцы абласной літаратурнай прэміі імя Ул. Калесніка:

   2007

ПАЭЗІЯ: В. Гришковец «Белой вежы свет» : сборник поэзии Брестчины в переводах Валерия Гришковца

ДЗІЦЯЧАЯ ЛІТАРАТУРА: В. Гапееў «Пастка на рыцара»


   2008

ПРОЗА: З. Дудзюк «Кола Сварога», В. Ласкович «Отзвук далекой грозы

ДЗІЦЯЧАЯ ЛІТАРАТУРА: Р. Бензярук «Зайцаў кажушок»


   2009

ПРОЗА: А. Юдицкий «Встречи»

ДЗІЦЯЧАЯ ЛІТАРАТУРА: А. Бензярук «Свята да сэрца» : невялікія гісторыі для юных беларусаў : для мал. шк. узросту


   2010

ПРОЗА: А. Валковіч «Алеся. Беловежские сны», «Берёза чёрная, берёза белая…» : 

ПАЭЗІЯ: Н. Парчук «Раскрыліўся бусел над хатай», «Зарунее жыта зноў»


   2011

ПРОЗА: М. Елянеўскі «Время пастыря»

ПАЭЗІЯ: М. Кавалевіч «Янтарное солнце», «Благовестные свечи», «К вышней вечерне…», «Зажигая горние вёрсты»


   2012

ПРОЗА: М. Бусько «Сляды ад верасня», А. Крэйдзіч «Роднае, шчымлівае»: кніга прозы, А. Крэйдзіч.

ПАЭЗІЯ: М. Кобец «Кроплі».

ДЗІЦЯЧАЯ ЛІТАРАТУРА: В. Жушма «Гарэза» : аповесць : для дзяцей сярэдн. шк. узросту


   2013

НЕ ПРЫСУДЖАЛАСЯ


   2014

ПРОЗА: А. Брытун «Пах мускусу» : раман

ПАЭЗІЯ: А. Шушко «Шаны» : зборнік

ДЗІЦЯЧАЯ ЛІТАРАТУРА: У. Сітуха (пасмяротна) «Пра арэхі, сома і бабра» : казкі

Ганаровыя знакі і медалі:

   Узнагароджаныя медалём “За вялікі ўклад у літаратуру”:

Валерый Грышкавец,

Зінаіда Дудзюк,

Фёдар Саевіч,

Міхаіл Кулеш,

Надзея Парчук

 Віктар Рэчыц

Мікола Панасюк

   Медаль “За асабісты уклад у захаванне помнікаў ваеннай гісторыі” 

Веніямін Бычкоўскі

Медаль “100 лет славянскому движению на землях Беларуси» за организацию и проведение ежегодных праздников, посвящённых дням славянской письменности и культуры, а также за проведение Фестивалей русской поэзии в Беларуси (2009г)

   Медаль Саюза пісьменнікаў Расіі “Память России» (2016г.) - Любоў Красеўская   

   Залаты медаль имя А.С. Грыбаедава - 2000г.- Юрый Мацюшка

   Медаль «За доблестный труд” – 1970г. - Георгій Тамашэвіч


  Ганаровыя знакі:

Ганаровы знак “Залаты фаліянт” у намінацыі “Літфармат” - Анатоль Бензярук

 

Прочитано 332 раз

Оставить комментарий

Убедитесь, что вы вводите (*) необходимую информацию, где нужно
HTML-коды запрещены


Антиспам: пожалуйста, составьте картинку